Коронавирус и професия: права и задължения

В момента много служители се питат: Трябва ли да ходя на работа или дори в командировка въпреки епидемията? Мога ли да остана в домашния офис вместо това? Адвокат отговаря на тези и много други въпроси

Внимание: По-добре е да обсъдите домашния офис с работодателя, в противен случай може да бъде издадено предупреждение

© Plainpicture GmbH

Тези, които кихат, кашлят или издухват носа си, често се гледат с подозрение от околните в наши дни. Страхът от корона вируса е дълбок. Властите и компаниите предприемат драстични мерки за ограничаване на разпространението на патогена. Компаниите, детските заведения и училищата ще бъдат затворени, служителите ще бъдат изпратени в домашния офис, търговските панаири и други големи събития ще бъдат отменени. И в трудовия живот страхът от патогена създава проблеми и поражда въпроси.

Страхувам се от заразяване с коронавирус. Трябва ли да ходя на работа?

Само страхът от заразяване с вируса по пътя или на работа не е достатъчен, за да останете вкъщи. "Служителите са задължени да работят. Те имат право да стоят настрана само ако всъщност не са в състояние да работят", обяснява адвокатът от Кьолн Кристиан Солмеке.

Мога ли да работя от вкъщи, за да не поемам никакви рискове?

Ако компанията вече има домашен офис или специални разпоредби поради коронавируса, възможно е да работите от вкъщи след консултация с шефа. Всеки, който остава вкъщи без разрешение, трябва да очаква предупреждение. Ако неправомерното поведение се повтори, това може дори да доведе до прекратяване. "Правното положение е различно, ако служителят е заразен с коронавирус. Ако се докаже специфичен риск от инфекция, служителите имат право да работят от вкъщи, ако работата и жилищната им ситуация позволяват това", каза Солмеке.

Работодателят ми иска да ме изпрати в командировка в чужбина. Може ли в момента да направи това?

По принцип му е позволено да прави това. Трудовият договор гласи дали служителят е длъжен да работи в чужбина. Чуждестранно задание може да се уреди и без договорно споразумение - ако служителят се съгласи. Освен правомощието да издава инструкции, работодателят има и задължение за грижа към служителите. Това включва защита на здравето на служителите. Ако има официално предупреждение за пътуване от Федералното министерство на външните работи, служителите не трябва да пътуват до съответната държава или засегната област. "В други случаи индивидуалната ситуация на служителя също може да играе роля. Ако има предишно заболяване, това може да доведе до факта, че служителят може да откаже пътуването. Това обаче трябва да се проверява за всеки отделен случай казус ", обяснява адвокат Кристиан Солмеке. По принцип е препоръчително да постигнете споразумение и да намерите решение, което да работи за всички.

Работодателят ми затваря поради коронавируса. Трябва ли да жертвам ваканционни дни за това?

Ако работодателят затвори в кратък срок по своя инициатива и следователно служителите не могат да дойдат на работа, не трябва да се ползва задължителен отпуск. Тук се говори за т. Нар. Неизпълнение на приемане (вж. § 615 BGB). По-различно би изглеждало с фирмените празници, които са обявени отдавна. В този случай компаниите могат абсолютно да изискват от служителите да вземат част от годишната ваканция в определено време. Това обаче не се отнася за затваряне поради коронавирус.

Ще продължавам ли да получавам заплатата си, ако бизнесът ми е затворен?

Ако компанията затвори, работниците няма да претърпят големи финансови загуби. Според Федералното министерство на труда те имат право да продължат да изплащат заплатите си. Временното затваряне е един от класическите оперативни рискове. Ако става въпрос за официално закриване, компаниите могат да получат парите за заплатите, възстановени от съответната федерална държава.

Трябва да съм в карантина. Все още ли получавам заплатите си?

Тези, които трябва да останат вкъщи болни, продължават да получават заплатата си. За Covid-19 важат същите правила, както и за други случаи на заболяване. Според Закона за защита от инфекции служителите, които не са болни, но все още са в карантина, имат право на обезщетение в размер на загубата на доходи. Работодателят плаща, но може да възстанови разходите от органа, разпоредил карантината. След края на карантината той има три месеца, за да предяви иска си. Ако изолацията продължи повече от шест седмици, засегнатите получават болнични.

Аз съм самостоятелно зает. Кой плаща за загубата на печалба в случай на карантина?

Самонаетите също имат право на обезщетение за пропуснати такси. За да направите това, трябва сами да се свържете с отговорния орган в рамките на три месеца. Сумата зависи от печалбата, която е определена в данъчната оценка за последната календарна година.

Какво се случва, ако не мога да стигна до работа, защото няма обществен транспорт?

Служителят носи т. Нар. Пътен риск и следователно е отговорен за пристигането на работа навреме. "Ако обаче няма възможност да дойдете на работа, заплатата може да не бъде изплатена. Предупреждение обаче няма да дойде директно. Това би било така само ако вината е неточна", обяснява адвокат Кристиан Солмеке. Това е различно само ако колективните трудови договори или трудови договори изрично предвиждат различен регламент.

Училището / детският център на детето ми се затваря. Мога ли да остана вкъщи?

Независимо дали детето се гледа или не: Служителят обикновено дължи работата си и в най-лошия случай трябва да намери алтернативна грижа. "Ако изобщо не е необходимо да се организират грижи за деца, може да има така нареченото право да откаже изпълнението на един родител, особено при по-малки деца. В този случай работодателят трябва да освободи служителя в случай на съмнение - но след това безплатно на обвинение ", казва адвокат Кристиан Солмеке. Ако връзката между работодател и служител е непокътната, често е възможно да се работи в отсъствия или да се вземе краткосрочна ваканция. Но няма право на това. Служителят не може да вземе краткосрочна ваканция сам по себе си, тъй като всяка ваканция трябва да бъде поискана и одобрена.

Мога ли да помоля работодателя си да осигури дихателни маски или защитно облекло?

Работодателите са длъжни да се грижат за своите служители и са длъжни да ги предпазват от сериозни физически заплахи. Това включва и спазване на хигиенните разпоредби с цел противодействие на разпространението на болести - и осигуряване на защитно облекло, ако е необходимо. "Всеки, който работи в офиса или е продавач в универсален магазин, не е по-изложен на риск, отколкото е частно. Ето защо служителите в" нормални "професии не могат да искат защитно облекло. Тези, които се занимават с пациенти с корона в изолационното отделение в болницата е изложено на риск. Подходящото облекло, включително дихателна маска, разбира се е озаглавено ", казва адвокат Кристиан Солмеке. Освен това работодателят е длъжен да информира служителите си за риска от инфекция и заболяване. Особено когато са известни повишените рискове - например, ако сред служителите има хора, пътуващи до Китай.

Мога ли да нося маска за лице на работното си място?

Този въпрос все още е правно спорен. "Служителите, които нямат контакт с клиенти, едва ли са законно забранени да носят дихателни маски. Нещо различно се прилага, когато служителите имат контакт с клиенти, било то в хотела, като представител или като продавач. Тук работодателят трябва да прецени бизнес интересите и интереси на служителите “, обяснява адвокат Солмеке. Тъй като броят на заразените хора в Германия в момента все още е нисък в повечето региони, интересът на работодателя понастоящем трябва да надвишава.